• meryemveben

BURNING MAN !

Burning Man. Nevada’da çölün ortasında yapılıyor.Tüm sanatların iç içe olduğu bir festival.1986 yılında San Francisco'da festivalin temelleri atıldı. Yaratıcısı Larry Harvey.


Bu festivali anlatmaya çalışmak hiç görmeyen birine renkleri tarif etmeye benziyor.” Festivalin web sitesinde “Burning Man nedir?” sorusunun yanıtı bu cümleyle başlıyor. Yani anlatılmaz yaşanır türünden bir ortam var. Gidip yaşamadım, ama ne oluyor, neler oluyor soracak  dünyadaki en doğru adamı buldum :) gezmeyi eğlenmeyi seven sevgili dostum Aydın .
Burningman ı nereden duydun ve gitmeye nasıl karar verdin? Giden biri mi anlattı ? Ne ile karşılaşacağını biliyormuydun ?

Enteresan bir hikayesi var. Yabancı arkadaşlarımla sohbet ettiğim bir gece Amerikalı bir genç vardı ve Burning Man diye bir festivalden bahsediyordu. Ne demek bu diye sorduğumda sanki Mars ı soruyormuşum gibi Nasıl bilmezsin burning man işte dediğinde ilgi mi çekmişti. Es kaza dostum Ozan 'a bi festival varmıs çok enteresan Oray'a gitmemiz lazım diye söze girdiğimde, bırak şimdi festivali asıl Amerika'ya gitmeliyiz.  Burningman diye bir organizasyon var ve bende 2 tane bilet var dediğinde, inanamadım. Bende festival derken Burningman' bahsediyorum diyince, gideceğimiz kesinleşmişti .

Kesinlikle ne ile karşılacağımızı tahmin ederek gittik. Tabi ki resimler sayesinde. Gittiğimiz dünya ile resimler arasında inanılmaz bir fark varmış bunu cümlelerle anlatamam elbette.


Beğenmeyeceğinden korktun mu hiç ? Böyle bir şüpheye kapılmadım. Enteresan olacağı belliydi. En kötü Amerika'yı görecektim. Seyahat etmeyi çok seviyorum bilirsin.

Gitmek için ilk yapılması gereken nedir? Çok para gerekiyor mu? Nerede kaldınız , ne yediniz içtiniz? Biz gittiğimizde sanırım 250 USD kadardı giriş. İçeride zaten para geçmiyor. Masraf uçak parası. Çadırda kalırsan başka masrafın olmaz. Biz karavan kiraladık. Tahmin ediyorum uçak, biletler, kravan, bol miktarda alkol, 1 haftalık yiyecek, yakıt toplam Ada'm başı 4.000 USD civarı mal olmuştur. Biz biraz abartmış olabiliriz. Gitmeden karavanı rezervasyon yapmadığımızdan 10 kişilik bir Rv kiralamamız biraz pahalıya mal oldu haliyle. Festival kaç gün sürüyor ? Festival dışın da oraya kadar gitmişken şunu da yapın şuraya da gidin dediğin bir şey var mı? Festival 1 hafta sürüyor. Oray'a Gittikten sonra yapılacak başka bişey aklına geleceğini sanmam. Hayatımda yaşadığım en lerin başında gelir. zaten festival çölün ortasında. Çevrede hiç bir şey yok. İlginçliklere yetişmek zor. Haricinde belki San Francisco üzerinden gidip oraları görmek ilgi çekebilir.

Sen en yakın dostunla gittin fakat şimdi yalnız da gidilir diyebilir misin? ya da sevgilinle gider miydin? Kiminle gittiğin çok önemli, inanılmaz bir kültür var herkes kaldırabilir mi şüpheliyim. Sevgilinle de gidilir, hatta çocukları ile gelen aileler bire vardı.

Festival alanına geldiğinde neler hissettin ? Neler oldu? Çok hazırlıklı gittiğimi düşünüyordum ki, içeride bütün düşüncelerim değişti. Sanki dünya üzerinde bir yer değil. Herkes boyut değiştirmiş gibi, hemen ortama adapte oluyorsun zaten. Olmazsa olmazlar arasında bir iki eşya var. Paylaşmak isterim

  1. - bisiklet

  2. - Kum fırtınası için maske ya da bandana tarzı bişey

  3. - Kafa Fener'i

  4. - Işıklı ve ya fosforlu ne varsa

  5. - Kendine ait plastik bir bardak


Senin için önemli ,unutamadığın festival anılarını paylaşır mısın? Bu ne abi ya diyeceğin ilginçlikte bir şey söylemem gerekirse bu normal kot ve t-şört giymiş biri olurdu. Kıyafetler o kadar enteresan ki şaşırmaya şaşırabilirsiniz. Paranın kullanılması, alanın İnanılmaz büyüklükte olması. (1 hafta hiç durmadan bisiklet ile yol alsan herşeyi görmen imkansız)

Yürürken yanınıza havadan düşen paraşütlü birinden, tekerler takılmış motor yatla alanı gezen güneşlenen insanlara, sadece çıplak girilebilen discolara kadar herşeyle raslaşabilirsin. Normal diye bir şey yok.

En önemlisi bu kadar aykırılığın içinde, ve 75.000 kişinin katıldığı bir organizasyonda bırakın kavgayı yüksek ses dahi duymamış olmam. Hele de içinde yetiştiğimiz kültürü düşününce imkansız gibi gözüküyor. Lakin başarılmış.

Son olarak festival hakkında benim gibi oraya gitmek için sabırsızlananlara ne söylemek istersin? Hiç düşünmeden gidin derim. Hayat'ımda kendimi sıfırlayabildiğim tek yer oldu. Bildiğiniz sıfır. Para Yok, saat yok, adres yok, iyi yok, kötü yok, kadın erkek, yaşlı genç, güzel çirkin ayrımı yok. Uzaydan makine içinde 10 cm boyunda yeşil yaratıklar görseniz şaşıracağınızı sanmam.

22 görüntüleme

©2020, MeryemveBen tarafından Wix.com ile kurulmuştur.