• meryemveben

Dr.Oytun Erbaş , Corona Virüsü Hakkında
Corona virüsleri eskiden burun akıntısı yapar biraz boğazını ağrıtırdı. Ama Corona virüsler mutasyon geçirdi. özellikle yarasa ve yılandan geçtiğini bildiğimiz bazı corona virüsler mutasyon geçirdi. Bir virüsün mutasyon geçirme ihtimali 1/10000 dir. Yani 10000 defa bölündüğü zaman bir tanesi hata yapar. Bu hücrede de böyledir. Hücreler bölünürler DNA mutasyona uğrar.Ama biz ya tamir ederiz ya da tamir edemezsek hücreyi öldürürüz.


Ama virüsün tamir mekanizması yok öldürme mekanizması yok onun için bu yarasa da ki corona virüsü insana atladı. Normalde hayvandan bir virüs insana geçemez ama mutasyona uğrarsa insandaki hücreye yapışabilir hale gelir bu bir şans. Bu şans tuttu ve vahşi bir virüs insana atladı.


Ama bunun soğuk algınlığından bir farkı var zatürre yapıyor ve zatürresi öyle böyle değil çok ağır.Çok şiddetli. Akciğer yetmezliğine götürüyor ve öldürüyor.

Öldürme ihtimali %3 .Coronanın tehlikeli alt tipi de sars dır. Sars da yüzde 15-20 ler deydi bu oran.Sonra mers çıktı mers te yüzde 20-25 ti.


Corona virüsü 6 ay içeresinde yayılır.Şu anda enfekte insan sayısı yüz binler de ve milyonları bulur. Bu virüs dünyayı meşgul edecek. Panik yapılmamalı.Önemli olan virüsten korunmak.


Virüsten korunmak için;

- Ellerimizi kol dirseğimize kadar sabunla iki defa yıkamalıyız.En az 30 saniye ve sürterek.Bunu günde 3-4 defa yapmalıyız.


-Özellikle hasta sirkülasyonunun çok fazla olduğu yerler , hastaneler, avmler buralara uvc lambaları takmalıyız. Virüsü mantarı bakteriyi öldürür. Bu alanlar boşken 2-3 saat bu çalışma yapılırsa ortam sterilize olur.


-Birde tuzlu su lavajı yapmalıyız.Yarım litre suya beş çay kaşığı tuz ekleyip karıştırıyoruz. Burnumuzu ve ağzımızı günde çalkalayabildiğimiz kadar çalkalayıp tükürmeliyiz.Oytun Erbaş a teşekkürler .


Sağlıklı günler dilerim.46 görüntüleme

©2020, MeryemveBen tarafından Wix.com ile kurulmuştur.